Blog - Najnowsze informacje o promocjach


04.07
2017
1209

Jak wybierać pieczywo? Czym różni się jasne od ciemnego?

Jak wybierać pieczywo? Czym różni się jasne od ciemnego?

Przed sklepową półką, pełną chlebów i bułek różnego rodzaju, często pojawia się dylemat, jaki rodzaj pieczywa wybrać. Rozróżniamy na ogół pieczywo jasne i ciemne, ale w związku z brakiem rozeznania i przyzwyczajeniem, najczęściej wybieramy ostatecznie to pierwsze.

Jasne czy ciemne?

Jasne pieczywo produkowane jest z oczyszczonej i przetworzonej mąki, najczęściej pszennej. Taka mąką pozbawiona jest zewnętrznych części ziarna, a tym samym wielu cennych składników mineralnych, witamin i błonnika.

Ciemne pieczywo to produkt powstający z mąki mniej przetworzonej, która zachowuje elementy zewnętrznej części ziarna. To one sprawiają, iż wypieki zyskują ciemne zabarwienie. Mąka mniej przetworzona zachowuje odżywcze i prozdrowotne właściwości.

Jaka mąka?

Rodzaj jasnego i ciemnego pieczywa jest bezpośrednio związany z typem mąki, który mówi o stopniu jej przetworzenia. Np. mąka razowa typu 2000 zawiera 2% substancji mineralnych, a mąka bardzo oczyszczona, np. typu 450 - zaledwie 0,45%.

Ciemne pieczywo jest produkowane m.in. z mąki pełnoziarnistej, razowej lub graham. Im mąka bardziej przetworzona, tym pieczywo jaśniejsze.

Pszenny czy żytni?

Uważa się, iż w diecie zdrowego człowieka powinien znaleźć się każdy rodzaj pieczywa, jednak w różnych proporcjach. Najwięcej, ponad połowę spożywanego pieczywa, powinno stanowić to mieszane – żytnio-pszenne lub pszenno-żytnie (pierwszy człon wskazuje na przewagę danego rodzaju maki), około 20%  - jasne pieczywo, a pozostałe 15% - ciemne pieczywo, np. razowe.

Kategorie: Porównania
Tagi: pieczywo, chleb, chleb jasny, chleb razowy

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Laptop 2w1, myjka parowa i odkurzacz bezworkowy - Okazje tygodnia w Biedronce
Polecamy
20.09
2018
1209

Laptop 2w1, myjka parowa i odkurzacz bezworkowy - Okazje tygodnia w Biedronce

Sieć sklepów Biedronka regularnie zaskakuje swoich klientów ciekawymi okazjami. I tak stało się tym razem... W "zielonej" gazetce obowiązującej od 19.09 do 30.09.2018 roku możemy znaleźć niezwykle ciekawe promocje które znacznie ułatwią nam codzienne życie. Na jakie "Okazje Tygodnia" możemy liczyć?

Czytaj więcej »
Wyprzedaże Back to School! Co kupić i gdzie kupić? Podpowiadamy!
Poradnik
05.09
2018
1209

Wyprzedaże Back to School! Co kupić i gdzie kupić? Podpowiadamy!

Początek września to czas kiedy w sklepach pojawiają się promocje back to school. To idealny moment by dokupić za stosunkowo niewielkie pieniądze wszystkie niezbędne artykuły szkolne, ale i nie tylko...

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie