Blog - Najnowsze informacje o promocjach


04.07
2017
1209

Jak wybierać pieczywo? Czym różni się jasne od ciemnego?

Jak wybierać pieczywo? Czym różni się jasne od ciemnego?

Przed sklepową półką, pełną chlebów i bułek różnego rodzaju, często pojawia się dylemat, jaki rodzaj pieczywa wybrać. Rozróżniamy na ogół pieczywo jasne i ciemne, ale w związku z brakiem rozeznania i przyzwyczajeniem, najczęściej wybieramy ostatecznie to pierwsze.

Jasne czy ciemne?

Jasne pieczywo produkowane jest z oczyszczonej i przetworzonej mąki, najczęściej pszennej. Taka mąką pozbawiona jest zewnętrznych części ziarna, a tym samym wielu cennych składników mineralnych, witamin i błonnika.

Ciemne pieczywo to produkt powstający z mąki mniej przetworzonej, która zachowuje elementy zewnętrznej części ziarna. To one sprawiają, iż wypieki zyskują ciemne zabarwienie. Mąka mniej przetworzona zachowuje odżywcze i prozdrowotne właściwości.

Jaka mąka?

Rodzaj jasnego i ciemnego pieczywa jest bezpośrednio związany z typem mąki, który mówi o stopniu jej przetworzenia. Np. mąka razowa typu 2000 zawiera 2% substancji mineralnych, a mąka bardzo oczyszczona, np. typu 450 - zaledwie 0,45%.

Ciemne pieczywo jest produkowane m.in. z mąki pełnoziarnistej, razowej lub graham. Im mąka bardziej przetworzona, tym pieczywo jaśniejsze.

Pszenny czy żytni?

Uważa się, iż w diecie zdrowego człowieka powinien znaleźć się każdy rodzaj pieczywa, jednak w różnych proporcjach. Najwięcej, ponad połowę spożywanego pieczywa, powinno stanowić to mieszane – żytnio-pszenne lub pszenno-żytnie (pierwszy człon wskazuje na przewagę danego rodzaju maki), około 20%  - jasne pieczywo, a pozostałe 15% - ciemne pieczywo, np. razowe.

Kategorie: Porównania
Tagi: pieczywo, chleb, chleb jasny, chleb razowy

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Black Friday 2018 [LISTA SKLEPÓW]
Polecamy
09.11
2018
1209

Black Friday 2018 [LISTA SKLEPÓW]

Jesień to czas kiedy wielu klientów zaczyna poszukiwać korzystnych promocji i rabatów na różnorodne produkty. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się akcja Black Friday. W tym roku szalony piątek przypada na 23 listopada. Tego dnia z pewnością warto wybrać się na udane zakupy.

Czytaj więcej »
Kolorówka tańsza o 55% - Czy niedługo pojawi się znana promocja w Rossmannie?
Polecamy
01.10
2018
1209

Kolorówka tańsza o 55% - Czy niedługo pojawi się znana promocja w Rossmannie?

Już niebawem wszystkie kobiety dbające o piękny i niepowtarzalny wygląd będą mogły zakupić ulubione kosmetyki w niebywale niskiej cenie. Otóż sieć sklepów Rossmann, po raz kolejny szykuje się do kultowej promocji kosmetyków.

Czytaj więcej »

Zobacz wszystkie