Blog - Najnowsze informacje o promocjach


04.07
2017
1209

Jak wybierać pieczywo? Czym różni się jasne od ciemnego?

Jak wybierać pieczywo? Czym różni się jasne od ciemnego?

Przed sklepową półką, pełną chlebów i bułek różnego rodzaju, często pojawia się dylemat, jaki rodzaj pieczywa wybrać. Rozróżniamy na ogół pieczywo jasne i ciemne, ale w związku z brakiem rozeznania i przyzwyczajeniem, najczęściej wybieramy ostatecznie to pierwsze.

Jasne czy ciemne?

Jasne pieczywo produkowane jest z oczyszczonej i przetworzonej mąki, najczęściej pszennej. Taka mąką pozbawiona jest zewnętrznych części ziarna, a tym samym wielu cennych składników mineralnych, witamin i błonnika.

Ciemne pieczywo to produkt powstający z mąki mniej przetworzonej, która zachowuje elementy zewnętrznej części ziarna. To one sprawiają, iż wypieki zyskują ciemne zabarwienie. Mąka mniej przetworzona zachowuje odżywcze i prozdrowotne właściwości.

Jaka mąka?

Rodzaj jasnego i ciemnego pieczywa jest bezpośrednio związany z typem mąki, który mówi o stopniu jej przetworzenia. Np. mąka razowa typu 2000 zawiera 2% substancji mineralnych, a mąka bardzo oczyszczona, np. typu 450 - zaledwie 0,45%.

Ciemne pieczywo jest produkowane m.in. z mąki pełnoziarnistej, razowej lub graham. Im mąka bardziej przetworzona, tym pieczywo jaśniejsze.

Pszenny czy żytni?

Uważa się, iż w diecie zdrowego człowieka powinien znaleźć się każdy rodzaj pieczywa, jednak w różnych proporcjach. Najwięcej, ponad połowę spożywanego pieczywa, powinno stanowić to mieszane – żytnio-pszenne lub pszenno-żytnie (pierwszy człon wskazuje na przewagę danego rodzaju maki), około 20%  - jasne pieczywo, a pozostałe 15% - ciemne pieczywo, np. razowe.

Kategorie: Porównania
Tagi: pieczywo, chleb, chleb jasny, chleb razowy

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Nowa promocja Rossmann - Zadbaj o swoją cerę!  2+2 na produkty do pielęgnacji twarzy
Polecamy
09.05
2018
1209

Nowa promocja Rossmann - Zadbaj o swoją cerę! 2+2 na produkty do pielęgnacji twarzy

Promocje Rossmann cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – sieć drogerii od kilku sezonów przeprowadza akcje konsumenckie, w czasie których można kupić kosmetyki znanych marek nawet o połowę taniej. Tym razem Rossmann promocjami świętuje 25 lat swojej obecności w Polsce. Pierwsza drogeria powstała bowiem w 1993 roku w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej.

Czytaj więcej »
Dieta przemienna - najważniejsze zasady
Poradnik
17.02
2018
1209

Dieta przemienna - najważniejsze zasady

Jeśli głodówka jest rozumiana jako sposób na oczyszczenie organizmu, nie można nie zgodzić się z tym, że ma ona ogromną wartość. Ta sama głodówka nigdy jednak nie jest zalecana jako sposób n to, by pozbyć się zbędnych kilogramów. Dieta znana też jako dieta 50/50 nie należy więc do tych, które mają szczególnie wielu zwolenników. Okazuje się jednak, że jej pozytywny wpływ na organizm jest coraz częściej potwierdzany, nic więc dziwnego, że osoby odchudzające szukają informacji na jej temat.

Czytaj więcej »

Zobacz wszystkie