Blog - Najnowsze informacje o promocjach29.05
2017
1209

Czy grill węglowy może szkodzić?

Czy grill węglowy może szkodzić?

Wraz z początkiem cieplejszego okresu w roku, co w naszym kraju przypada zazwyczaj na początek maja, w przydomowych ogrodach, na tarasach i na działkach rekreacyjnych widać charakterystyczny dymek, powoli snujący się ku niebu. Spowodowane jest to grillem węglowym, którego Polacy używają najczęściej. Rodzi się jednakże pytanie czy jest to zdrowy sposób przyrządzania potraw?

Dymek, tłuszcz i szkodliwe związki

Okazuje się, że jeden z bardziej charakterystycznych elementów grillowania, czyli tłuszcz skapujący z mięsa na rozżarzony węgiel wzniecający nagłe "dymki" to może być istotną przyczyną powstawania nowotworów. W czasie spalania tłuszczów w ten sposób powstają bowiem silnie rakotwórcze związki, takie jak chociażby nadtlenki, dioksyny, furany, które unoszą się w powietrzu, a także osiadają na potrawach.

Według jednych z badań w czasie dwugodzinnego grillowania emitowanych jest tyle dioksyn i furanów, ile powstaje w czasie wypalenia 200 tysięcy papierosów. Co więcej inne rakotwórcze związki powstają w wyniku spalania samego węgla, szczególnie wtedy, gdy wytworzono go z drewna iglastego, a do jego rozpalenia użyto łatwopalnych substancji chemicznych. Okazuje się więc, że grillowanie może szkodzić, i to bardziej niż przeciętny człowiek mógłby sobie wyobrażać.

Co robić?

Rozwiązań w tym przypadku jest kilka. Oczywiście w trosce o zdrowie najprościej byłoby zrezygnować z grillowania, ale to ciężko sobie wyobrazić. Po pierwsze więc potraw nie należy wykładać bezpośrednio na ruszcie, lecz na specjalnych aluminiowych tackach. Ogranicza to skapywanie tłuszczu, a jednocześnie minimalizuje osiadanie szkodliwych substancji na potrawach.

Inną kwestią jest spożywanie grillowanych potraw, w szczególności mięs, razem z produktami zawierającymi antyoksydanty, np. z warzywami, czosnkiem, czy też sosem czosnkowym. W ostateczności można także zrezygnować z grilla węglowego na rzecz grilla gazowego. W takim przypadku większość szkodliwego wpływu grillowania zostanie wyeliminowana.

Kategorie: Porównania
Tagi: grill, grill węglowy, grill ogrodowy

Obserwuj nas

Komentarze


comments powered byDisqus

Więcej wpisów z bloga

Ranking głośników Bluetooth
Porównania
23.08
2017
1209

Ranking głośników Bluetooth

Jedyny dźwięk jaki dociera do Twojego namiotu podczas biwaku to bzyczenie komara? Towarzystwo przy grillu na działce rozgląda się i scrolluje Facebooka zamiast dobrze się bawić? Spędzaj czas przyjemniej słuchając ulubionej muzyki! Dzięki głośnikom wykorzystującym technologię Bluetooth możliwe jest jej bezprzewodowe odtwarzanie z innych urządzeń elektronicznych. Nigdy więcej kabli! Oto trzy najlepiej oceniane głośniki Bluetooth dostępne na polskim rynku.

Czytaj więcej »
Lodówka z systemem No Frost - wady i zalety
Porównania
23.08
2017
1209

Lodówka z systemem No Frost - wady i zalety

No Frost jest to system, który niweluje gromadzenie się szronu w chłodziarko-zamrażarkach, usuwając w ten sposób konieczność cyklicznego jej rozmrażania. W zależności od producenta i modelu, system ten możemy podzielić na lodówki No Frost, czyli takie w których system ogranicza się tylko do zamrażarki, Full No Frost – czyli lodówki gdzie system obecny jest zarówno w zamrażarce jak i w chłodziarce, oraz Low Frost - lodówka, która nie musi być często rozmrażana.

Czytaj więcej »
Jak wybrać telewizor do małego mieszkania?
Poradnik
23.08
2017
1209

Jak wybrać telewizor do małego mieszkania?

Telewizor jest sprzętem, bez którego nie wyobrażamy sobie żadnego domu czy mieszkania. Jego zastosowanie jest różnorakie. Jedni oglądają tylko wiadomości, drudzy cały wolny czas spędzają przed telewizorem a jeszcze inni podłączają pod niego konsolę i przesiadują do późnych godzin nocnych przechodząc kolejne poziomy w ulubionej grze.

Czytaj więcej »

Zobacz wszystkie