Blog - Najnowsze informacje o promocjach


28.02
2017
1209

Ostatki - polska tradycja zakończenia karnawału

Ostatki - polska tradycja zakończenia karnawału

Ostatki (zwane inaczej zapustami lub mięsopustem) to kilka ostatnich dni karnawału - licząc od Tłustego Czwartku do wtorku przed Środą Popielcową. Standardowo kojarzą się one z dużą ilością jedzenia i wszelkiego rodzaju hucznymi zabawami.

Według tradycji ostatki służą do wybawienia się przed nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości w czasie wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. Czas ten łączy się z wieloma obrzędami i ludowymi tradycjami.

Historia ostatków

Ostatki ściśle wiążą się z okresem karnawału - czasem zabaw, biesiad i tańców do białego rana. Ten szczególny czas nabiera mocy podczas kilku dni przed wielkim postem, kiedy na stołach króluje bogate jadło i napoje, a skoczna muzyka rozbrzmiewa do białego rana. Tradycja ostatków sięga wielu wieków wstecz, kiedy to na szlacheckich i magnackich dworach stoły uginały się od wszelkiego dobra, a w karczmach wiejskich przez całą noc odbywały się wesołe potańcówki. Do dziś znana jest staropolska przyśpiewka, która brzmi: "Kiej ostatki, to ostatki, cieszcie się dziouchy i matki, kiej ostatki, to ostatki, niech tańcują wszystkie babki". W ostatni wtorek przed wielkim postem należało najeść i napić się do syta. Jednak zabawy musiały skończyć się z wybiciem północy - tradycja głosi, iż jeśli ktoś złamie ten zakaz, to przez resztę życia będzie tańcował z diabłem. Warte podkreślenia jest to, iż polska tradycja ostatkowego wtorku generalnie wiąże się z diabłem - w dawnych czasach wierzono, iż tego dnia chodzi on po ziemi i aby nie dopuścić zła do siebie, to należy się przebrać. Wszak ostatni dzień karnawału był nazywany kusym wtorkiem.

Obrzędy związane z ostatkami

Historia polskich ostatków to nie tylko czas bogatego jedzenia i wesołych zabaw, ale także różnorodnych obrzędów. Jednym z nich jest ostatkowe przywoływanie wiosny. Po wielu staropolskich wsiach chodziły maszkary zapustne, które głośnym hałasem starały się pobudzić przyrodę do życia. Natomiast zakończeniem ostatkowego wtorku było wywieszenie w kominie dokładnie umytej patelni, która symbolizowała wyrzeczenie się tłuszczu przez kolejne czterdzieści dni. A o północy do karczmy pukał Popielec - stwór w łachmanach symbolizujący wielki post, który przepędzał najbardziej opornych gości.

Dzisiaj ostatki wiążą się głównie z zabawami w pubach i dyskotekach. Mało kto pamięta już o starodawnych obrzędach. Jednak tradycja chrześcijańska przetrwała wieki - do dnia dzisiejszego ostatki to przede wszystkim zakończenie karnawału i wkroczenie w czas wielkiego postu.

Więcej wpisów z bloga

Nowa promocja Rossmann - Zadbaj o swoją cerę!  2+2 na produkty do pielęgnacji twarzy
Polecamy
09.05
2018
1209

Nowa promocja Rossmann - Zadbaj o swoją cerę! 2+2 na produkty do pielęgnacji twarzy

Promocje Rossmann cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – sieć drogerii od kilku sezonów przeprowadza akcje konsumenckie, w czasie których można kupić kosmetyki znanych marek nawet o połowę taniej. Tym razem Rossmann promocjami świętuje 25 lat swojej obecności w Polsce. Pierwsza drogeria powstała bowiem w 1993 roku w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej.

Czytaj więcej »
Dieta przemienna - najważniejsze zasady
Poradnik
17.02
2018
1209

Dieta przemienna - najważniejsze zasady

Jeśli głodówka jest rozumiana jako sposób na oczyszczenie organizmu, nie można nie zgodzić się z tym, że ma ona ogromną wartość. Ta sama głodówka nigdy jednak nie jest zalecana jako sposób n to, by pozbyć się zbędnych kilogramów. Dieta znana też jako dieta 50/50 nie należy więc do tych, które mają szczególnie wielu zwolenników. Okazuje się jednak, że jej pozytywny wpływ na organizm jest coraz częściej potwierdzany, nic więc dziwnego, że osoby odchudzające szukają informacji na jej temat.

Czytaj więcej »

Zobacz wszystkie