Blog - Najnowsze informacje o promocjach


06.11
2015
1209

0 kalorii – mniej problemów

0 kalorii – mniej problemów

W ostatnich latach nieprzerwanie wzrasta popularność produktów z kategorii light, w tym napojów pozbawionych cukru, produktów odtłuszczonych oraz słodzików. Naukowcy planują kolejny krok w dziedzinie dietetycznego jedzenia. Badacze z Centrum Inżynierii Formulacji na Uniwersytecie Birmingham pracują nad żywnością bez kalorii.

Celem zespołu fachowców jest stworzenie spożywczego odpowiednika tłuszczu, który ma imitować jego wygląd, smak i konsystencję, ale jednocześnie będzie pozbawiony wysokiej kaloryczności, właściwej dla lipidów. W uzyskaniu wspomnianego efektu ma pomóc płynny żel (ang. fluid gel) – nowoodkryta substancja, której właściwości są zbliżone do emulsji stosowanej w produkcji żywności.

Produkty pozbawione kalorii zostają wprowadzane na rynek głównie z myślą o osobach z nadwagą. Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), liczba ludzi otyłych na przestrzeni ostatnich 35 lat podwoiła się. Obecnie na świecie żyje ponad 2 miliardy ludzi z nadwagą bądź otyłych. Połowa obywateli krajów Unii Europejskiej ma nadwagę, a niespełna 17% mieszkańców wspólnoty cierpi na otyłość. Wspomniany wskaźnik w Polsce jest na poziomie 15%. Te dane doskonale obrazują skalę problemu, którego rozwiązania bezskutecznie szukają najważniejsze rządy i organizacje świata.

Na rynku powoli dostępne stają się pierwsze produkty pozbawione kalorii. W sklepach ze zdrową żywnością możemy zaopatrzyć się między innymi w niekaloryczny majonez, masło orzechowe, owocowe galaretki czy ketchup. Dzięki wysiłkom naukowców wybór żywności bez kalorii może niebawem ulec znacznemu poszerzeniu, a produkty tego rodzaju zapewne pojawią się w masowej sprzedaży.

 

 

Kategorie: Poradnik
Tagi: artykuły spożywcze, zdrowa żywność

Obserwuj nas

Komentarze


comments powered byDisqus

Więcej wpisów z bloga

Dieta przemienna - najważniejsze zasady
Poradnik
17.02
2018
1209

Dieta przemienna - najważniejsze zasady

Jeśli głodówka jest rozumiana jako sposób na oczyszczenie organizmu, nie można nie zgodzić się z tym, że ma ona ogromną wartość. Ta sama głodówka nigdy jednak nie jest zalecana jako sposób n to, by pozbyć się zbędnych kilogramów. Dieta znana też jako dieta 50/50 nie należy więc do tych, które mają szczególnie wielu zwolenników. Okazuje się jednak, że jej pozytywny wpływ na organizm jest coraz częściej potwierdzany, nic więc dziwnego, że osoby odchudzające szukają informacji na jej temat.

Czytaj więcej »
Dieta bez węglowodanowa – na czym polega ?
Poradnik
16.02
2018
1209

Dieta bez węglowodanowa – na czym polega ?

Bądźmy szczerzy - całkowicie wyeliminować węglowodanów z diety się nie da. Jest to niewykonalne, niezdrowe i niemądre. Węglowodany są niezbędne w zdrowym jadłospisie, gdyż organizm uzyskuje z nich energię, a także błonnik pokarmowy.

Czytaj więcej »

Zobacz wszystkie