Blog - Najnowsze informacje o promocjach


03.06
2014
1209

Historia karty płatniczej

Historia karty płatniczej

Karta płatnicza jest elektronicznym środkiem płatniczym i narzędziem zdalnego dostępu do pieniędzy na koncie bankowym. Ten plastikowy pieniądz pozwala na dokonywanie bezgotówkowych płatności oraz wypłatę gotówki z bankomatów. Najprościej mówiąc - stanowi ekwiwalent gotówki (ale nie pieniądza).

 

Skąd się wzięła?

Historia karty płatniczej sięga początku XX wieku. W Stanach Zjednoczonych w tamtym czasie duże sieci sklepów i stacje benzynowe zaczęły wydawać karty, które upoważniały klienta do odbioru zamówionych towarów lub zapisanie na niego kredytu. Powstała w 1950 roku firma Dinners Club była pierwszą organizacją, która zajęła się wypuszczaniem kart do bezgotówkowych płatności w restauracjach i hotelach. Posiadacz karty pod koniec każdego miesiąca dostawał podsumowanie swoich wydatków, które następnie regulował.
W Polsce szlaki dla kart płatniczych przetarł bank Pekao SA w latach 80. Wydał wtedy pierwsze karty identyfikacyjne i otworzył pierwszy bankomat. W roku 1991 ten sam bank wypuścił pierwszą kartę dla klientów indywidualnych . Pierwsza międzynarodowa karta płatnicza Visa pojawiła się również w 1991 roku, wydana przez Bank Inicjatyw Gospodarczych SA.
 

Rodzaje kart

Obecnie rynek płatności bezgotówkowych oferuje różne rodzaje kart. Istnieje kilka kryteriów podziału kart płatniczych. Najbardziej intuicyjny podział to ten, dotyczący charakteru umowy i rodzaju rozliczenia między klientem a bankiem.  Rozróżniamy:
- kartę debetową – posiadacz karty ma na koncie określoną kwotę możliwą do wydania. Jest to zwyczajna karta płatnicza, którą posiada większość z nas.
- kartę typu "charge" (obciążeniowa), będąca połączeniem karty kredytowej i debetowej. Posiadacz karty zaciąga kredyt w banku i, najczęściej co miesiąc, dostaje rozliczenie, którego równowartość bank pobiera z jego konta. Posiadacz nie może spłacić stopniowo części zadłużenia, ale jednorazowo całe w terminie określonym przez umowę.
- kartę kredytową – posiadacz karty zaciąga kredyt w banku i okresowo dostaje rozliczenie wykonanych transakcji.
- kartę przedpłaconą – posiadacz może dokonać transakcji po zasileniu karty kwotą, do której realizowane są transakcje. Nie jest personalizowana (karta „na okaziciela”), np. karta podarunkowa.
Inni popularny podział dotyczy „budowy” karty płatniczej. Krótko mówiąc, chodzi o to, czy przy płaceniu swoją kartą proszeni jesteśmy o podpis, podanie kodu PIN czy też zbliżenie karty do czytnika. Te ostatnie – karty zbliżeniowe – są stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku.  Mają służyć temu, by nawet niewielkie zakupy były dokonywane bezgotówkowo i tym samym popularyzować użycie plastikowego pieniądza.
 

Gotówka czy karta?

Rynek płatności bezgotówkowych rośnie w siłę. Jego rozwój, mimo ciągłej znacznej przewagi transakcji gotówkowych jest niekwestionowany i wydaje się niemożliwy do zahamowania. Ludzie wybierają gotówkę, ponieważ nie wszędzie dostępna jest opcja płacenia kartą lub płatność taka realizowana jest powyżej określonej kwoty. Sklepy nie decydują się na terminale, ze względu na zbyt duże prowizje narzucane przez banki. Jednak rozwój technologii – takich, jak karty bezdotykowe czy płatności mobilne – oraz obniżanie prowizji przez banki może doprowadzić w przyszłości nawet do odwrócenia procentowej zależności płatności gotówkowych i bezgotówkowych.

 

 


 

 

Kategorie: Poradnik
Tagi: pieniądz, gotówka, karta płatnicza

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Nowa promocja Rossmann - Zadbaj o swoją cerę!  2+2 na produkty do pielęgnacji twarzy
Polecamy
09.05
2018
1209

Nowa promocja Rossmann - Zadbaj o swoją cerę! 2+2 na produkty do pielęgnacji twarzy

Promocje Rossmann cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – sieć drogerii od kilku sezonów przeprowadza akcje konsumenckie, w czasie których można kupić kosmetyki znanych marek nawet o połowę taniej. Tym razem Rossmann promocjami świętuje 25 lat swojej obecności w Polsce. Pierwsza drogeria powstała bowiem w 1993 roku w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej.

Czytaj więcej »
Dieta przemienna - najważniejsze zasady
Poradnik
17.02
2018
1209

Dieta przemienna - najważniejsze zasady

Jeśli głodówka jest rozumiana jako sposób na oczyszczenie organizmu, nie można nie zgodzić się z tym, że ma ona ogromną wartość. Ta sama głodówka nigdy jednak nie jest zalecana jako sposób n to, by pozbyć się zbędnych kilogramów. Dieta znana też jako dieta 50/50 nie należy więc do tych, które mają szczególnie wielu zwolenników. Okazuje się jednak, że jej pozytywny wpływ na organizm jest coraz częściej potwierdzany, nic więc dziwnego, że osoby odchudzające szukają informacji na jej temat.

Czytaj więcej »

Zobacz wszystkie