Blog - Najnowsze informacje o promocjach


15.11
2013
1209

Dieta bezglutenowa – fakty i mity

Dieta bezglutenowa – fakty i mity

Co jakiś czas mamy okazję słyszeć o kolejnej, rewolucyjnej diecie, która całkowicie zmieni obraz tego jak powinno się jadać. Nie inaczej było z dietą bezglutenową, która robi obecnie zawrotną karierę na Zachodzie, zwłaszcza wśród gwiazd Hollywood. Jej zwolenniczkami są m.in. Miley Cyrus, która zawdzięcza jej swoją nową, szczupłą figurę, a także Gwyneth Paltrow, Anne Hathaway czy nasza rodzima celebrytka Patrycja Kazadi.

 

Czym jest gluten i gdzie go znajdziemy?

To pierwsze pytanie nasuwające się każdemu, kto usłyszy o tej diecie. Gluten to mieszanina białek występująca naturalnie w ziarnach zbóż: pszenicy, żyta i jęczmienia. Osoby chcące wyeliminować go ze swojego jadłospisu nie mają jednak łatwego zdania. Nie tylko muszą zapomnieć o zjedzeniu choćby kromki klasycznego chleba, a o bułkach i ciastkach mogą tylko pomarzyć, ale też muszą skrupulatnie czytać etykiety produktów, a najlepiej w ogóle zrezygnować z żywności przetworzonej (paluszki rybne, gotowe kotlety). Lista artykułów spożywczych, które mogą zawierać składniki na bazie zboża jest bardzo długa: kawa zbożowa, herbatki z dodatkiem słodu, kawy z dodatkami smakowymi, większość konserw mięsnych i rybnych, parówki, pasztety, mielonki, kiełbasy, sery, sosy, majonezy, ketchupy (dodaje się mąki dla zagęszczenia), słodycze, a nawet niektóre leki i wiele innych. 

Czy gluten jest naprawdę taki zły?

Dieta bezglutenowa jest koniecznością dla osób dotkniętych nietolerancją tego składnika, chorych na Celiakię. Dotkniętych jest nią ok. 1% populacji, często nawet nieświadomych tego „zagrożenia”. Choroba objawia się najczęściej anemią, chronicznymi bólami brzucha, a nawet depresjami. Czemu zatem na tak drastyczną dietę decydują się również osoby nie narażone na szkodliwe działanie glutenu? Odpowiedź jest prosta, bo mąka tuczy i jest passe! Wykluczenie tego składnika z codziennej diety spowoduje, że będziemy musieli częściej sięgać po wszystko co nieprzetworzone i naturalne, czyli po to, co dietetycy nazywają zdrowym odżywianiem.

Gdzie znaleźć produkty bezglutenowe?

Jeśli nowy wygląd Miley Cyrus (mowa o jej figurze, a nie wystającym języku) motywuje was na tyle, aby całkowicie zrezygnować z ulubionych ciastek musicie nauczyć się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim należy szukać na opakowaniach międzynarodowego znaku przekreślonego kłosa, oznaczającego, że zawartość glutenu w produkcie nie przekracza 20 ppm (20 mg na kg). Można je znaleźć w sklepach specjalistycznych i ze zdrową żywnością, ale również coraz częściej w popularnych sieciach. E. Leclerc proponuje nam w swojej najnowszej gazetce wypieki bez tego składnika np. chleb bezglutenowy. 


Warto również sięgać po jak najwięcej warzyw i owoców, takich jak np. dostarczające wielu witamin cytrusy, które o tej porze roku smakują najlepiej np. cytryny i pomarańcze, które znajdziemy w najnowszej gazetce sieci Real. Jeśli chodzi o warzywa, najlepiej sięgać zwłaszcza po te zielone – witaminowe bomby z żelazem np. szpinak mrożony z najnowszej oferty sklepów Społem. 

Zdrowe przepisy na potrawy bez glutenu można znaleźć w najnowszej gazetce sieci Żabka

Czy dieta beglutenowa jest zatem dobrym pomysłem dla osób tolerujących ten składnik? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż wielu dietetyków przestrzega przed jej zgubnym działaniem. Sven-David Mueller – autor jednej z popularniejszych książek z przepisami na potrawy bezglutenowe sam przestrzega w niej:
 Oczywiście nie można powiedzieć, że rezygnacja z glutenu jest szkodliwa, ale to tak, jakby ktoś zdrowy wstrzykiwał sobie insulinę.

Więcej wpisów z bloga

Nowa promocja Rossmann - Zadbaj o swoją cerę!  2+2 na produkty do pielęgnacji twarzy
Polecamy
09.05
2018
1209

Nowa promocja Rossmann - Zadbaj o swoją cerę! 2+2 na produkty do pielęgnacji twarzy

Promocje Rossmann cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – sieć drogerii od kilku sezonów przeprowadza akcje konsumenckie, w czasie których można kupić kosmetyki znanych marek nawet o połowę taniej. Tym razem Rossmann promocjami świętuje 25 lat swojej obecności w Polsce. Pierwsza drogeria powstała bowiem w 1993 roku w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej.

Czytaj więcej »
Dieta przemienna - najważniejsze zasady
Poradnik
17.02
2018
1209

Dieta przemienna - najważniejsze zasady

Jeśli głodówka jest rozumiana jako sposób na oczyszczenie organizmu, nie można nie zgodzić się z tym, że ma ona ogromną wartość. Ta sama głodówka nigdy jednak nie jest zalecana jako sposób n to, by pozbyć się zbędnych kilogramów. Dieta znana też jako dieta 50/50 nie należy więc do tych, które mają szczególnie wielu zwolenników. Okazuje się jednak, że jej pozytywny wpływ na organizm jest coraz częściej potwierdzany, nic więc dziwnego, że osoby odchudzające szukają informacji na jej temat.

Czytaj więcej »

Zobacz wszystkie