Blog - Najnowsze informacje o promocjach


23.07
2013
1209

Jak poradzić sobie z komarami?

Jak poradzić sobie z komarami?

Potrafią napsuć krwi jak mało kto. W ich przypadku nawet posiadanie tej błękitnej chyba nie bardzo pomaga… Myśl o ponownym pojawieniu się komarów mrozi Wam krew w żyłach? Bez paniki, zachowajcie zimną krew i nie dajcie im dobrać się do skóry!

Komary występują na całym świecie – i w gorących tropikach, i na mroźnych biegunach – daremna jest zatem zmiana miejsca zamieszkania. Jak zostało dowiedzione, nie da się przed nimi uciec – można jednak z powodzeniem się bronić.


Na początku koniecznie trzeba wspomnieć, co w ogóle przyciąga do nas samice (samce żywią się wyłącznie nektarem) tego brzęczącego gatunku owadów. Otóż wabi je przede wszystkim dwutlenek węgla (znajdujący się w wydychanym powietrzu), kwas mlekowy, wilgoć oraz „lepkie” kwiatowe i owocowe zapachy. Żądnych krwi komarzyc na pewno nie odstraszymy czosnkiem (zdecydowanie lepszy na wampiry ;)) czy geranium. Wbrew powszechnej opinii, nie zadziała na nie także przyjmowana witamina B. Egzaminu nie zdadzą ponadto emitery ultradźwięków na baterie lub podłączane do kontaktu.


Najprostszym zabezpieczeniem będzie oczywiście zakrywające jak najwięcej ubranie. Letnią porą nieczęsto mamy jednak ochotę paradować w szczelnym skafandrze, dlatego z pomocą przychodzi chemia. Za najskuteczniejsze uchodzą tu preparaty oparte na DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid) – środku opracowanym przez naukowców amerykańskiej armii, po doświadczeniach zdobytych w walkach w wilgotnych lasach zwrotnikowych podczas II wojny światowej. Sprawdzą się też elektryczne urządzenia z cieczą lub wkładami nasączonymi substancją aktywną.


Na specjalną uwagę zasługują naturalne olejki eteryczne, zawarte w różnych częściach roślin. Najlepiej podziała olejek miętowy, waniliowy i olejek kocimiętki. Aromaty najmniej lubiane przez komary to również trawa cytrynowa, goździk, paczula, eukaliptus (zwłaszcza eukaliptus cytrynowy) czy stosowane w kuchni tymianek, rozmaryn oraz bazylia. Takim olejkiem zalecamy posmarować te miejsca na ciele, w których najintensywniej się pocimy. Po dodaniu go natomiast do wody i umieszczeniu w odpowiedniej buteleczce bądź flakoniku można również spryskać całe otoczenie, tworząc owadom naprawdę ciężką atmosferę pracy.  


Nie bójmy się łączyć przyjemnego z pożytecznym – na świeżym powietrzu komary możemy postraszyć dymem z rozpalonego grilla albo ogniska, w domu z kolei posadzonymi w dekoracyjnych doniczkach ziołami.    


Ponieważ ci mali krwiopijcy nigdy nie są aż tak denerwujący, jak w momencie, w którym właśnie usiłujecie zasnąć, dobrą ochroną przed pogryzieniem będzie – jak zresztą sama nazwa wskazuje – moskitiera (od hiszpańskiego mosquito – komar), czyli zasłonka z gęstej siatki zakładana w oknie lub umieszczana nad łóżkiem. Dzięki niej bez najmniejszych zakłóceń… przytniecie komara! ;)

 

Źródło grafiki: http://www.national-geographic.pl/drukuj-artykul/co-cie-gryzie/


 

 

Kategorie: Poradnik
Tagi: komary, lato, wakacje, Zdrowie, ukąszenia

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Nowa promocja Rossmann - Zadbaj o swoją cerę!  2+2 na produkty do pielęgnacji twarzy
Polecamy
09.05
2018
1209

Nowa promocja Rossmann - Zadbaj o swoją cerę! 2+2 na produkty do pielęgnacji twarzy

Promocje Rossmann cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – sieć drogerii od kilku sezonów przeprowadza akcje konsumenckie, w czasie których można kupić kosmetyki znanych marek nawet o połowę taniej. Tym razem Rossmann promocjami świętuje 25 lat swojej obecności w Polsce. Pierwsza drogeria powstała bowiem w 1993 roku w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej.

Czytaj więcej »
Dieta przemienna - najważniejsze zasady
Poradnik
17.02
2018
1209

Dieta przemienna - najważniejsze zasady

Jeśli głodówka jest rozumiana jako sposób na oczyszczenie organizmu, nie można nie zgodzić się z tym, że ma ona ogromną wartość. Ta sama głodówka nigdy jednak nie jest zalecana jako sposób n to, by pozbyć się zbędnych kilogramów. Dieta znana też jako dieta 50/50 nie należy więc do tych, które mają szczególnie wielu zwolenników. Okazuje się jednak, że jej pozytywny wpływ na organizm jest coraz częściej potwierdzany, nic więc dziwnego, że osoby odchudzające szukają informacji na jej temat.

Czytaj więcej »

Zobacz wszystkie