Blog - Najnowsze informacje o promocjach


05.02
2013
1209

Pączkowy zawrót głowy

Pączkowy zawrót głowy

Jedzenie pączków, faworków i innych słodkości.. Kto tego nie lubi? Mamy dla Was dobrą wiadomość.. W tym tygodniu Tłusty Czwartek! Pamiętaliście?

Wiąże się to nie tylko z przyjemnościami, ale i z wyrzeczeniami, ponieważ Tłusty Czwartek jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem. Dlatego warto jedyny taki dzień w roku obficie przywitać, najlepiej tuzinem pączków i faworków. A skąd w ogóle wzięła się ta staropolska tradycja?

Dziś to święto kojarzy nam się z pączkiem, który jest odmieniany przez wszystkie przypadki. Jednak sześćset lat temu, kiedy ta tradycja dopiero zaczęła się zakorzeniać, Tłusty Czwartek nie przypadał w czwartek! „Święto pączków” (wtedy zwane Combrem, czyli dosłownie tłumacząc: część tuszy mięsnej) obchodzono we wtorek poprzedzający Środę Popielcową. I żeby tego było mało – pączek również nie był królem tego dnia. Ludzie raczyli się obitymi, tłustymi przekąskami, potrawami. Jednym słowem: na talerzu i w kieliszku miało być bogato.  Tłusty Czwartek był kiedyś obchodzony tylko przez kobiety. Teraz to byłoby nie do pomyślenia. Nasze kubki smakowe przyzwyczaiły się już do corocznej konsumpcji pączka. Zwyczaj obchodzenia tego dnia przywędrował najprawdopodobniej z katolickiej części Niemiec. Z czasem tradycje zaczęły się zmieniać i wszystko powoli szło w kierunku PĄCZKÓW.  Ciekawostką jest, że dzięki naszemu Tłustemu Czwartkowi mieszkańcy Chicago obchodzą „Pączki Day”.

Ta tradycja z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, a pączków… przybywa. Są już z marmoladą, z różą, z budyniem, z bitą śmietaną, z jabłkiem, z konfiturą śliwkową, a nawet z adwokatem, a także wiele innych. Nie ma się co oszukiwać, Tłusty Czwartek to święto kulinarne. Cukiernie coraz lepiej przygotowują się do tego dnia, no bo przecież symbolu Tłustego Czwartku nigdzie nie może zabraknąć. Nie tylko cukiernie zaopatrują się w ogromne zapasy pączków, supermarkety też nie próżnują.  Pączki dotarły już do takich sklepów jak: Netto, LidlEko i MarcPol. Zobaczcie jak pysznie wyglądają!

 

Podobno kto nie zje ani jednego pączka tego dnia, nie będzie miał szczęścia w następnym roku. Także smacznego!

Jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi promocjami, zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera. Informacje o najlepszych ofertach będą przychodzić bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową!

Kategorie: Poradnik
Tagi: kuchnia, pączki, słodycze, święto, zakupy

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Laptop 2w1, myjka parowa i odkurzacz bezworkowy - Okazje tygodnia w Biedronce
Polecamy
20.09
2018
1209

Laptop 2w1, myjka parowa i odkurzacz bezworkowy - Okazje tygodnia w Biedronce

Sieć sklepów Biedronka regularnie zaskakuje swoich klientów ciekawymi okazjami. I tak stało się tym razem... W "zielonej" gazetce obowiązującej od 19.09 do 30.09.2018 roku możemy znaleźć niezwykle ciekawe promocje które znacznie ułatwią nam codzienne życie. Na jakie "Okazje Tygodnia" możemy liczyć?

Czytaj więcej »
Wyprzedaże Back to School! Co kupić i gdzie kupić? Podpowiadamy!
Poradnik
05.09
2018
1209

Wyprzedaże Back to School! Co kupić i gdzie kupić? Podpowiadamy!

Początek września to czas kiedy w sklepach pojawiają się promocje back to school. To idealny moment by dokupić za stosunkowo niewielkie pieniądze wszystkie niezbędne artykuły szkolne, ale i nie tylko...

Czytaj więcej »
Promocyjni

Promocyjni

Zobacz wszystkie