Blog - Najnowsze informacje o promocjach


05.02
2013
1209

Pączkowy zawrót głowy

Pączkowy zawrót głowy

Jedzenie pączków, faworków i innych słodkości.. Kto tego nie lubi? Mamy dla Was dobrą wiadomość.. W tym tygodniu Tłusty Czwartek! Pamiętaliście?

Wiąże się to nie tylko z przyjemnościami, ale i z wyrzeczeniami, ponieważ Tłusty Czwartek jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem. Dlatego warto jedyny taki dzień w roku obficie przywitać, najlepiej tuzinem pączków i faworków. A skąd w ogóle wzięła się ta staropolska tradycja?

Dziś to święto kojarzy nam się z pączkiem, który jest odmieniany przez wszystkie przypadki. Jednak sześćset lat temu, kiedy ta tradycja dopiero zaczęła się zakorzeniać, Tłusty Czwartek nie przypadał w czwartek! „Święto pączków” (wtedy zwane Combrem, czyli dosłownie tłumacząc: część tuszy mięsnej) obchodzono we wtorek poprzedzający Środę Popielcową. I żeby tego było mało – pączek również nie był królem tego dnia. Ludzie raczyli się obitymi, tłustymi przekąskami, potrawami. Jednym słowem: na talerzu i w kieliszku miało być bogato.  Tłusty Czwartek był kiedyś obchodzony tylko przez kobiety. Teraz to byłoby nie do pomyślenia. Nasze kubki smakowe przyzwyczaiły się już do corocznej konsumpcji pączka. Zwyczaj obchodzenia tego dnia przywędrował najprawdopodobniej z katolickiej części Niemiec. Z czasem tradycje zaczęły się zmieniać i wszystko powoli szło w kierunku PĄCZKÓW.  Ciekawostką jest, że dzięki naszemu Tłustemu Czwartkowi mieszkańcy Chicago obchodzą „Pączki Day”.

Ta tradycja z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, a pączków… przybywa. Są już z marmoladą, z różą, z budyniem, z bitą śmietaną, z jabłkiem, z konfiturą śliwkową, a nawet z adwokatem, a także wiele innych. Nie ma się co oszukiwać, Tłusty Czwartek to święto kulinarne. Cukiernie coraz lepiej przygotowują się do tego dnia, no bo przecież symbolu Tłustego Czwartku nigdzie nie może zabraknąć. Nie tylko cukiernie zaopatrują się w ogromne zapasy pączków, supermarkety też nie próżnują.  Pączki dotarły już do takich sklepów jak: Netto, LidlEko i MarcPol. Zobaczcie jak pysznie wyglądają!

 

Podobno kto nie zje ani jednego pączka tego dnia, nie będzie miał szczęścia w następnym roku. Także smacznego!

Jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi promocjami, zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera. Informacje o najlepszych ofertach będą przychodzić bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową!

Kategorie: Poradnik
Tagi: kuchnia, pączki, słodycze, święto, zakupy

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Nowa promocja Rossmann - Zadbaj o swoją cerę!  2+2 na produkty do pielęgnacji twarzy
Polecamy
09.05
2018
1209

Nowa promocja Rossmann - Zadbaj o swoją cerę! 2+2 na produkty do pielęgnacji twarzy

Promocje Rossmann cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – sieć drogerii od kilku sezonów przeprowadza akcje konsumenckie, w czasie których można kupić kosmetyki znanych marek nawet o połowę taniej. Tym razem Rossmann promocjami świętuje 25 lat swojej obecności w Polsce. Pierwsza drogeria powstała bowiem w 1993 roku w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej.

Czytaj więcej »
Dieta przemienna - najważniejsze zasady
Poradnik
17.02
2018
1209

Dieta przemienna - najważniejsze zasady

Jeśli głodówka jest rozumiana jako sposób na oczyszczenie organizmu, nie można nie zgodzić się z tym, że ma ona ogromną wartość. Ta sama głodówka nigdy jednak nie jest zalecana jako sposób n to, by pozbyć się zbędnych kilogramów. Dieta znana też jako dieta 50/50 nie należy więc do tych, które mają szczególnie wielu zwolenników. Okazuje się jednak, że jej pozytywny wpływ na organizm jest coraz częściej potwierdzany, nic więc dziwnego, że osoby odchudzające szukają informacji na jej temat.

Czytaj więcej »

Zobacz wszystkie