Blog - Najnowsze informacje o promocjach


28.11
2012
1209

Andrzejkowe wróżby

Andrzejkowe wróżby

Od wielu, wielu lat ludzie sięgają po wróżby, aby dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości. Chęć poznania swoich przyszłych losów jest tak silna, że doczekała się nawet swojego święta. Andrzejki zawsze wypadają w ostatni dzień listopada, a nazwa tego dnia pochodzi od imienia patrona Szkocji.

W Polsce pierwsze wzmianki o Andrzejkach pojawiły się w XVI wieku. Dawne wróżby andrzejkowe polegały na tym, że dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża.

Istniały również wróżby, które wymagały dużego samozaparcia: jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany. Niejedna dziewczyna musiała się wykazać wielką cierpliwością w oczekiwaniu na ukochanego: jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na rychłe zamążpójście.

W dzisiejszych czasach najbardziej popularną wróżbą jest lanie wosku. Wosk przelewa się przez klucz do wody, a z uformowanych w ten sposób figurek czyta się swoją przyszłość. Jeśli musicie kupić świece to polecamy do tego świece z Carrefour (np. te z katalogu świątecznego ważnego do 10 grudnia), są duże dzięki czemu będziecie mogli wykonać wróżby dla wszystkich znajomych.

Inną bardzo popularną wróżbą jest wróżenie z butów. Osoba, która chce się dowiedzieć, kiedy weźmie ślub, musi odwrócić się plecami do drzwi i rzucić swojego buta za siebie. Jeśli nosek buta będzie zwrócony w stronę drzwi, wieszczy to szybki ożenek.

Istnieją też wróżby skierowane tylko do dziewcząt. Np. jeśli młoda kobieta chce poznać pierwszą literę imienia przyszłego męża, musi starannie obrać jabłko, uważając, by powstała jedna obierka. Potem należy rzucić nią za siebie przez lewe ramię i odczytać literę, jaką utworzy.

Współczesne świętowanie wygląda zupełnie inaczej. Najczęściej organizujemy jakieś spotkania ze znajomymi albo wychodzimy do lokalu na imprezy zorganizowane. Olbrzymiej zmianie uległy także same wróżby, które traktujemy jako integralną część zabawy andrzejkowej.

Jeżeli wybieracie się na andrzejki do znajomych koniecznie musicie zabrać ze sobą zapas jabłek do wróżb, a także świece do lania wosku. Warto także pamiętać o czymś do jedzenia i picia...

Andrzejki to doskonała okazja na spędzenie czasu ze znajomymi i przy okazji, zabawienie się we wróżbitę. A nóż, któraś z tegorocznych wróżb nam się sprawdzi.

Wszystkim tym, którzy w Andrzejki planują zrobienie zakupów i chcą zaoszczędzić, polecamy zapisanie się do naszego newslettera. Informacje o wybranych promocjach będą dostarczane bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową!

Kategorie: Poradnik
Tagi: dom, rozrywka, święto, Zabawa, zakupy

Obserwuj nas

Więcej wpisów z bloga

Nowa promocja Rossmann - Zadbaj o swoją cerę!  2+2 na produkty do pielęgnacji twarzy
Polecamy
09.05
2018
1209

Nowa promocja Rossmann - Zadbaj o swoją cerę! 2+2 na produkty do pielęgnacji twarzy

Promocje Rossmann cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – sieć drogerii od kilku sezonów przeprowadza akcje konsumenckie, w czasie których można kupić kosmetyki znanych marek nawet o połowę taniej. Tym razem Rossmann promocjami świętuje 25 lat swojej obecności w Polsce. Pierwsza drogeria powstała bowiem w 1993 roku w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej.

Czytaj więcej »
Dieta przemienna - najważniejsze zasady
Poradnik
17.02
2018
1209

Dieta przemienna - najważniejsze zasady

Jeśli głodówka jest rozumiana jako sposób na oczyszczenie organizmu, nie można nie zgodzić się z tym, że ma ona ogromną wartość. Ta sama głodówka nigdy jednak nie jest zalecana jako sposób n to, by pozbyć się zbędnych kilogramów. Dieta znana też jako dieta 50/50 nie należy więc do tych, które mają szczególnie wielu zwolenników. Okazuje się jednak, że jej pozytywny wpływ na organizm jest coraz częściej potwierdzany, nic więc dziwnego, że osoby odchudzające szukają informacji na jej temat.

Czytaj więcej »

Zobacz wszystkie